Region
Středočeský kraj
Prepared in collaboration with
Jan Freiberg
Středočeský kraj je z hlediska rozlohy i počtu obyvatel největším českým krajem. Narůstající počet obyvatel je způsoben stěhováním z ostatních částí republiky a suburbanizací. S tím je spojena řada dalších problémů spojených s kvalitou životního prostředí, problematickou výstavbou, ekologickou stabilitou krajiny, znečišťováním ovzduší, vody, kontaminací půdy a tak dále.
Střed Čech se nachází na Českém masivu a je jednou z nejstarších částí evropské pevniny. Kraj vyniká svou krajinnou pestrostí. Rovinatý sever v blízkosti toku Labe přechází ve vrchovinnou jižní a jihozápadní část kraje. Nejvýznamnější přírodní oblastí je biosférická rezervace CHKO Křivoklátsko, která je i adeptem na status nového národního parku. Mezi další významné oblasti patří CHKO Kokořínsko, Český kras, Český ráj a Blaník. Významné jsou dále Brdy, Hřebeny a Džbán.
V minulosti byl kraj sídlem těžkého průmyslu (zejména Kladno a Příbram). V posledních letech došlo k výrazným změnám a uzavření mnoha průmyslových podniků. Napojení Středočeského kraje na Prahu má zásadní vliv na jeho ekonomickou situaci. Přes historické a kulturní specifika bývá často nazýván periferií Prahy. Tato skutečnost a také absence krajského města coby správního centra svým způsobem omezuje další rozvoj kraje. Středočeský kraj je pro Prahu důležitou zásobárnou pracovních sil, průmyslu, potravin i rekreace. Střední Čechy jsou nejvíce urbanizovaným a industrializovaným celkem republiky.
Kvalita ovzduší v kraji je dlouhodobě ovlivňována průmyslem, hustou a intenzivní dopravní strukturou a také hustou zástavbou s lokálními topeništi. Imisní limit pro ochranu lidského zdraví bývá překračován. Značnou emisní zátěž má kraj především na hlavních silničních tazích a spádovém území dojíždění do Prahy. Aktuální situace je podmíněna meteorologickými podmínkami. Problémem je také hluková zátěž způsobená vysokou dopravní intenzitou silniční, železniční i letecké dopravy.
Zemědělská půda je obdělávaná konvenčním způsobem hospodaření. Ekologické přístupy v zemědělství jsou v porovnání s ostatními kraji nízké.
Index vzdělanosti je přirozeně vyšší v okresech kolem Prahy. Nejnižší je kolem města Slaný, na Sedlčansku a Voticku. Ve středních Čechách nejsou žádné státní vysoké školy. Intenzita kulturních aktivit je nejnižší na Voticku, Hořovicku, Českobrodsku, kolem Neratovic a Lysé nad Labem. Středočeský region je obecně v dosahu Prahy, což s sebou přináší výhody (blízkost kulturního centra) i nevýhody (pozornost se soustředí primárně na dění v metropoli).
Muzeí, galerií a dalších kulturních příspěvkových institucí je ve Středočeském kraji v porovnání s ostatními hodně. Středočeský kraj má devatenáct příspěvkových organizací, což je ze všech krajů, kromě Prahy, největší počet . Nachází se zde například Lidická galerie, fungující pod Památníkem Lidice (státní příspěvková organizace), Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK), která se zaměřuje na moderní a současné umění. Galerie zřizované okresními městy se zaměřují převážně na regionální výtvarníky (Beroun, Mělník). Nadregionální přesah má například Galerie Františka Drtikola v Příbrami, či Dům sester Válových v Kladně. Za zmínku stojí také Muzeum umění a designu Benešov s projektem Rekonstrukce Památníku výstavních prostor muzea. Na území kraje působí Středočeské sdružení výtvarníků Unie výtvarných umělců, které navazuje na výtvarné tradice kraje a snaží se rozvíjet výtvarnou činnost. Od roku 2003 sdružení pravidelně vystavuje v Rabasově galerii v Rakovníku, která je příspěvkovou organizací kraje.