Témata

Chvaletice

Od těžby k těžbě

Karolína Žižková

Cestou vlakem mezi Kolínem a Pardubicemi nelze na levém břehu Labe přehlédnout elektrárnu Chvaletice, a to nejen proto, že je její komín v Česku nejvyšší stavbou tohoto typu. Elektrárna vznikla v místech zdevastovaných dřívější těžbou, do povědomí širší veřejnosti se v uplynulých letech zapsala také díky silnému znečišťování ovzduší a sporům ohledně získání výjimky z emisních limitů. V současnosti jsou Chvaletice zmiňovány v souvislosti s těžbou manganu, který se nachází v tamních odkalištích.

Libor Krejcar - Krajina kolem Heřmanova Městce I (z cyklu Sypané obrazy), sklo, kov, dřevěný odpad, 80 x 120 cm, 1999

Libor Krejcar - Krajina kolem Heřmanova Městce I (z cyklu Sypané obrazy), sklo, kov, dřevěný odpad, 80 x 120 cm, 1999

Železné hory

Krajina, geologie, mýty a umělci

Lenka Dolanová

Území Českomoravské vrchoviny je z velké části tvořené pahorkatinami, vrchovinami a lesy. Jedná se o kraj na rozhraní, mezi Čechami a Moravou, mezi Prahou a Brnem, který byl v historii roztříštěn do různých správních oblastí. Dnešní pojmenování kraje – Vysočina – použil snad poprvé regionalista František Radouš, který jako první chápal tuto oblast jako celistvý prostor.

O převracení půdy

Šárka Zahálková

Když se řekne Rybitví, řada lidí si nepředstaví vůbec nic. U jiných ale může toto slovo vyvolat řadu vzpomínek a asociací: Ten, kdo zažil 90. léta minulého století, vybaví si zřejmě popěvek „Rybitví, Rybitví, Rybitví, ani tam to není špatný…“ z písně od kapely Yo Yo Band.