Kraj
Moravskoslezský kraj se nachází na severovýchodě České republiky. Velká část leží v Českém Slezsku. Na severu sousedí s Polskem a na jihovýchodě s Žilinským krajem na Slovensku. Kraj je sice spojován s průmyslovým Ostravskem, nachází se v něm ale celá řada cenných přírodních chráněných oblastí: Beskydy, Jeseníky a Poodří. Dále je zde pět přírodních parků a 131 chráněných území. Kraj má po Praze nejvyšší hustotu zalidnění a třetí nejvyšší počet obyvatel. Z hlediska historie je zajímavé rozdílné členění. Většina území současného kraje patřila za Rakouska-Uherska Slezskému vévodství, z malé části k Moravě a Hlučínsko bylo součástí pruského Slezska. Kraj je zajímavý i z hlediska různých nářečí. Část těšínských obyvatel hovoří místním česko-polsko-německým nářečím (označují se za Šlonzáky/Slezany či Goraly). Na Hlučínsku na sebe pohlíží jako na Prajzáky. Kraj zaujímá strategickou polohu na rozmezí tří států a leží na historické dopravní cestě mezi severem a jihem Evropy.
Kraj je velmi bohatý na nerostné suroviny. Kromě zemního plynu je to především černé uhlí, které stojí za těžkým průmyslem v kraji, a které se na jeho životním prostředí velmi negativně podepsalo. Průmyslové oblasti získaly svůj význam již za Rakouska-Uherska. V tomto důsledku se kraj může smutně pyšnit nejvíce poškozeným životním prostředím v ČR. Nicméně situace se dlouhodobě zlepšuje. Dochází k dalším ekologizacím průmyslu, plánovaným revitalizacím, výsadbě izolační zeleně atd. Postupným útlumem důlního a těžkého průmyslu roste nezaměstnanost. Rozsáhlá obnova poškozeného životního prostředí bude trvat ještě dlouho. Lesy rovněž napadl kůrovec. Nejhorší situace je momentálně v oblasti Nízkého Jeseníku (Bruntálsko), v Podbeskydí a na Jablunkovsku.
Index vzdělanosti je nejnižší v Karviné, na Vítkovsku, Odersku, Rýmařovsku, ale i na Bruntálsku a Krnovsku. V Ostravě sídlí Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita v Ostravě (s fakultou umění). V Opavě sídlí Slezská univerzita s Institutem tvůrčí fotografie.
Intenzita kulturních aktivit je nejsilnější na Ostravsku, Opavsku, Třinecku, Těšínsku a dále v Karviné, Frýdku-Místku a Novojičínsku. Nejnižší na Frýdlantsku, Odersku a Vítkovsku. Kulturními centry jsou především Ostrava a Opava.
Ostrava je kulturně velmi aktivní. Mezi nejvýznamnější kulturní instituce patří krajem zřízená Galerie výtvarného umění v Ostravě, Dům kultury města Ostravy, Galerie Jáma, Galerie Kaluž, Industrial gallery, Kabinet Architektury, galerie Sokolská, kulturní centrum Poruba, Ostravské muzeum, Stará Aréna, Galerie Lauby, Antikvariát a klub Fiducia, Landek Park, Pant. Koná se zde alternativní filmový festival Kamera Oko a každé dva roky festival nové hudby Ostravské dny. V kontextu industriální architektury vzniklo v Ostravě několik unikátních kulturních prostor jako například komplex v Dolních Vítkovicích, kde ještě nedávno sídlila Galerie Plato nebo Důl Michal. V Ostravě se také pravidelně koná přehlídka soch a uměleckých intervencí ve veřejném prostoru – festival Kukačka. V Ostravě je několik divadelních scén a pořádá se několik festivalů divadla a tance. Galerie Plato v současnosti hostuje v bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Jejím definitivním sídlem se za několik let stanou zrekonstruovaná, památkově chráněná městská jatka z konce 19. století.