Kraj
Zlínský kraj tvoří tři okresy: Zlín, Uherské Hradiště, Kroměříž a Vsetín. Východní hornatý okraj Zlínského kraje (Bílé Karpaty, Javorníky a Moravskoslezské Beskydy) tvoří hranici se Slovenskou republikou. Kraj má kopcovitý charakter. Najdeme zde dvě chráněné krajinné oblasti: Beskydy a Bílé Karpaty. V Bílých Karpatech se nachází také biosférická rezervace UNESCO s unikátní flórou. Největším vodním tokem je řeka Morava. Kraj je turisticky atraktivní, a nachází se zde množství přírodních, kulturních a historických památek (hory, lázně, vinařské oblasti, církevní památky a pozůstatky Velkomoravské říše, baťovská architektura atd.). Kraj vystihují nálepky úrodné Hané, pohostinného Slovácka a svérázného Valašska. Zlínský kraj patří do skupiny krajů, které mají celkově vyšší index vzdělanosti. Nejnižší je na Valašsku.
Rovněž intenzita kulturních aktivit je vysoká. Zlínský kraj je výrazně spojován s tradičními lidovými slavnostmi. Společně s Jihomoravským krajem je zde nejvíce folklorních souborů a je zde organizováno nejvíce folklorních festivalů v celé republice (cca 30 festivalů).
Hlavním kulturním centrem kraje je Zlín. Sídlí v něm Muzeum jihovýchodní Moravy se stálou expozicí věnovanou baťovské éře. Ve Zlíně také najdeme Krajskou galerii výtvarného umění se stálými sbírkami i s prezentacemi současného umění. Zde se pravidelně také koná Zlínský salon mladých, který se zaměřuje na nejzajímavější díla umělců mladších 30 let. Dalšími významnými galeriemi nekomerčního charakteru je Kabinet T., G18, Galerie Václava Chada, Garáž, či Komnata na zastávce MHD. Další významnou institucí je Alternativa - Kulturní institut Zlín pod magistrátem města nebo Photogether Gallery, kde se pořádají přednášky, výstavy a koncerty. Na Zlínsku nově působí nově také multižánrový spolek Zvěřinec.
Dalším kulturním centrem v regionu je Uherské Hradiště. Město zde provozuje sedm kulturních domů, významné je dále Slovácké muzeum a Galerie Slováckého muzea. Fungují zde tři divadla. Každoročně se zde pořádá Letní filmová škola, kdy celé město ožije nejen filmem, ale i bohatým doprovodným programem. Kroměříž je dalším kulturním centrem regionu, jehož Arcibiskupský zámek a zahrady jsou dědictvím UNESCO, v Zámecké obrazárně se nachází vzácná sbírka gotických a barokních děl, a dále je zde Muzeum Kroměřížska.
V lázeňském městě Luhačovice probíhá již deset let multižánrový festival Luhovaný Vincent. Spolek, který festival pořádá, stojí také za projektem Zvuková mapa Luhačovic, která prostřednictvím autorských rozhlasových her provádí po historii Luhačovic a jejich osobností. Vizovické Trnkobraní je velkým hudebním festivalem regionu. V Rožnově pod Radhoštěm se nachází významný skanzen a Valašské muzeum, působí zde také kulturně dlouhodobě nezávislý spolek Fujaré a nověji prostor 3. etáž v bývalé Brillově továrně. Ve Velkých Karlovicích nově vznikl alternativní filmový festival.